JHT Kalajoki Ry ottaa koronapassin käyttöön kaikissa seuran kotipeleissä 26.11-25.12.2021
JHT Kalajoki RyJulkaistu: 24.11.2021 18.36

JHT Kalajoki Ry ottaa koronapassin käyttöön kaikissa seuran kotipeleissä 26.11-25.12.2021

Kaikkien JHT Kalajoki Ry joukkueiden kotiotteluissa otetaan käyttöön koronapassin tarkistus yleisölle 26.11.2021-25.12.2021Pohjois-Suomen aluehallintovirasto on kieltänyt yli viidenkymmenen (50) henkilön yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset sisätiloissa. Määräys on voimassa Pohjois-Pohjanmaan maakunnan kuntien alueella 26.11.2021-25.12.2021.

Toimijat voivat kuitenkin järjestää yli viidenkymmenen henkilön tilaisuuksia edellyttämällä yli 16-vuotiaalta EU:n digitaalisen koronatodistuksen esittämistä yleisötilaisuuteen pääsemiseksi.Koronapassin käyttöönotolla mahdollistetaan turvallisen ja vastuullisen ottelutapahtuman toteuttaminen jatkossakin.

Koronapassi tarkastetaan pääsisäänkäynnin yhteydessä. Muut sisäänkäynnit ovat pelkästään pelaajien ja toimihenkilöiden käytössä ottelun aikana.

Koronapassi (EU:n koronatodistus) koostuu kolmesta osasta, joista yhden on oltava voimassa, jotta koronapassi on voimassa:

  • koronarokotustodistus (2 rokoteannosta) TAI
  • testitulostodistus (negatiivinen koronatestitulos maks. 72 h aiemmin) TAI
  • todistus alle 6 kk aiemmin sairastetusta koronavirustaudista.

Koronapassina toimii Omakanta-sivulta ladattava EU:n digitaalinen koronatodistus, jonka voi ladata osoitteesta kanta.fi. Koronapassin voi näyttää puhelimen tai muun älylaitteen ruudulta tai printattuna paperilla.Valmistaudu esittämään myös kuvallinen henkilötodistus koronapassin tarkistuksen yhteydessä.

Passi tarkistetaan kaikilta 16 vuotta täyttäneiltä ja sitä vanhemmilta katsojilta.

Jäähallilla on maskisuositus.

23.11.2021

JHT Kalajoki Ry Johtokunta

www.jht.fi